Skip to content ↓
 Bishop John Robinson C of E Primary School

Bishop John Robinson C of E Primary School

Be the best we can. Join in learning, play and prayer. Remember God's word.

Previous Weeks


Celebrating success for the week ending the 14th June

Highest Attendance: Perseverance Class

Highest Punctuality: Reception, Year 1and Year 6

Mathletics Certificates: Temidayo (Year 3)

Values Certificates:  
Friendship Class Jeremiah
Thankfulness Class Darasimi
Hope Class Aishat
Reverence Class Samud
Perseverance Class Onomen
Peace Class  
Justice Class  

 

Class Dojo Stars       
Thankfulness Class Ziva
Hope Class Iyanuolowa
Reverence Class Adebare and Michael
Perseverance Class Oyinda
Peace Class Diaga
Justice Class Ejiro

 

This week Justice Class achieved the Class of the week award with 268 point.

The highest scoring individuals this week were:

GOLD AWARD - Ejiro (Year 6)

SILVER AWARD - Kike (Year 6)

BRONZE AWARD - Awwal (Year 6)

Celebrating success for the week ending the 7th June

Highest Attendance: Hope Class

Highest Punctuality: Year 1, Year 5 and Year 6

Mathletics Certificates: Stephanie (Year 4)

Values Certificates:  
Friendship Class Lacey
Thankfulness Class David
Hope Class Bella
Reverence Class Sharion
Perseverance Class Osas and Year 4
Peace Class Dammy
Justice Class Doreen

 

Class Dojo Stars       
Thankfulness Class Brielle
Hope Class Aishat, Bella and Jamari
Reverence Class Sharion
Perseverance Class  
Peace Class Daniel K
Justice Class Fayo

 

This week Reverence Class achieved the Class of the week award with 170 point.

Celebrating success for the week ending the 24th May

Highest Attendance: Justice Class and Hope Class

Highest Punctuality: Whole School 

Mathletics Certificates: Janet (Reception)

Values Certificates:  
Friendship Class Phaeed
Thankfulness Class Thankfulness Class
Hope Class Hope Class and Daniela
Reverence Class Timi
Perseverance Class Daniel 
Peace Class Michelle
Justice Class  

Celebrating success for the week ending the 17th May

Highest Attendance: Peace Class 

Highest Punctuality: Year 1, Year 3, Year 5

Mathletics Certificates: Temidayo (Year 3)

Values Certificates:  
Friendship Class Nana
Thankfulness Class Zara-Rose and Trinity
Hope Class Rene
Reverence Class David
Perseverance Class Hamad
Peace Class Semilore
Justice Class  

Celebrating success for the week ending the 10th May

Highest Attendance: Justice Class 

Highest Punctuality: Year 1, Year 3, Year 5

Mathletics Certificates: Temidayo (Year 3)

Values Certificates:  
Friendship Class Alexis
Thankfulness Class Isabella
Hope Class Jessica
Reverence Class Jayden
Perseverance Class Amara
Peace Class Michelle
Justice Class Ejiro

 

Class Dojo Stars  
Thankfulness Class Joanna
Hope Class Love
Reverence Class Timi
Perseverance Class Jonathan
Peace Class Joyce and Semilore
Justice Class Awwal

 

This week Thankfulness Class achieved the Class of the week award with 170 points.

Celebrating success for the week ending the 3rd May

Highest Attendance: Hope Class 

Highest Punctuality: Year 2, Year 3, Year 5, Year 6

Mathletics Certificates: Temidayo (Year 3)

Values Certificates:  
Friendship Class Raphael
Thankfulness Class Sonia
Hope Class Love
Reverence Class

David-King

Perseverance Class  
Peace Class Daniel S
Justice Class Justice Class

 

Class Dojo Stars  
Thankfulness Class Olaoluwa
Hope Class Aishat, Bryson and Daniela
Reverence Class Dinma
Perseverance Class Chioma and Toluwani
Peace Class Mercy
Justice Class Bukunmi

 

This week Justice Class achieved the Class of the week award with 123 point.

Celebrating success for the week ending the 26th April

Highest Attendance: Justice Class 

Highest Punctuality: Year 1, Year 2, Year 3, Year 4, Year 5

Mathletics Certificates: Temidayo (Year 3)

Values Certificates:  
Friendship Class Deborah
Thankfulness Class Brielle
Hope Class David
Reverence Class

Timi

Perseverance Class Toni
Peace Class Zoe
Justice Class Adanna

 

Class Dojo Stars  
Thankfulness Class Brielle
Hope Class Daniela
Reverence Class Timi
Perseverance Class Busayo, Oyinda, Onomen, Rachel
Peace Class Semilore
Justice Class Awwal

 

This week Peace Class achieved the Class of the week award with 335 point.

The highest scoring individuals this week were:

GOLD AWARD -  Semilore (Year 5)

SILVER AWARD - Lois (Year 5)

BRONZE AWARD - Awwal (Year 6)

Celebrating success for the week ending the 5th April

Highest Attendance: Hope Class 

Highest Punctuality: Year 3

Mathletics Certificates: Aishat (Year 2)

Values Certificates:  
Friendship Class David
Thankfulness Class Damiete
Hope Class Chinedu
Reverence Class

Wealth and Precious,

Year 3 class

Perseverance Class Busola
Peace Class Joellen
Justice Class Victor

 

Class Dojo Stars  
Thankfulness Class Damiete
Hope Class  
Reverence Class Leo
Perseverance Class Busola
Peace Class  
Justice Class Ejiro

 

This week Reverence Class achieved the Class of the week award with 154 point.

Celebrating success for the week ending the 22nd March

Highest Attendance: Hope and Justice Class 

Highest Punctuality: Reception and Year 5

Mathletics Certificates: Janet (Reception)

Values Certificates:  
Friendship Class Jeanelle
Thankfulness Class Trinity Harry and Sonia
Hope Class Hope Class
Reverence Class Aliyah
Perseverance Class Sarah
Peace Class Lois
Justice Class Maka

 

Class Dojo Stars  
Thankfulness Class Zara-Rose
Hope Class Toyosi, Summer and Renee
Reverence Class Kehinde and Teddie
Perseverance Class Osas, Oyinda and Toni
Peace Class Joyce
Justice Class Toyosi

 

This week Peace Class achieved the Class of the week award with 267 point.

The highest scoring individuals this week were:

GOLD AWARD -  Joyce (Year 5)

SILVER AWARD - Chanelle and Ariana (Year 5)

BRONZE AWARD - Toyosi (Year 6)

Celebrating success for the week ending the 15th March

Highest Attendance: Hope Class

Highest Punctuality: Year 1 and Year 5

Mathletics Certificates: Aishat (Year 2)

Values Certificates:  
Friendship Class Michael and Lacey
Thankfulness Class Ife
Hope Class Kene
Reverence Class Isabella
Perseverance Class Oyinda
Peace Class Keyaan
Justice Class  

 

Class Dojo Stars  
Thankfulness Class Moses and Joanna
Hope Class Bryson, Daniela and David
Reverence Class Isabella
Perseverance Class Stephanie
Peace Class Chanelle
Justice Class Awaal

 

This week Thankfulness Class achieved the Class of the week award with 184 point.

The highest scoring individuals this week were:

GOLD AWARD -  Isabella (Year 3)

SILVER AWARD - Rupert (Year 3)

BRONZE AWARD - Moses and Joanna (Year 1)

Celebrating success for the week ending the 8th March

Highest Attendance: Justice Class

Highest Punctuality: Year 2

Mathletics Certificates: Solomon (Reception)

Values Certificates:  
Friendship Class Tejas Tomasz
Thankfulness Class Joanna
Hope Class Gabriel
Reverence Class Rupert
Perseverance Class Rachel
Peace Class Joyce, Semilore
Justice Class Fayo

 

Class Dojo Stars  
Thankfulness Class Harry
Hope Class Daniela and Renee
Reverence Class Danielle
Perseverance Class Jonathan
Peace Class Diaga
Justice Class Kemuel

This week Peace Class achieved the Class of the week award with 363 point.

Celebrating success for the week ending the 1st March

Highest Attendance: Justice Class

Highest Punctuality: Year 2, Year 4

Mathletics Certificates: Solomon (Reception)

Values Certificates:  
Breakfast Club Children Breakfast Club Children
Friendship Class Osinachi
Thankfulness Class  
Hope Class Gabriel
Reverence Class Leo
Perseverance Class Year 4
Peace Class  
Justice Class Axelle- Marie, Sultan

 

Class Dojo Stars  
Thankfulness Class Brielle, Moses, Osezuwa
Hope Class Iyanuoluwa
Reverence Class Michael
Perseverance Class Jonathan
Peace Class Diaga
Justice Class Emmanuel

This week Hope Class achieved the Class of the week award with 175 point.

The highest scoring individuals this week were:

GOLD AWARD -  Iyanuoluwa (Year 2)

SILVER AWARD - Emmanuel (Year 6), Diaga (Year 5), Gianella and Michelle- Grace (Year 2)

BRONZE AWARD - Axelle-Marie and Mercy (Year 6)

Celebrating success for the week ending the 15th February

Highest Attendance: Reverence Class

Highest Punctuality: Year 1, Year 3, Year 5

Mathletics Certificates: Janet (Reception), Temidayo (Year 3)

Values Certificates:  
Friendship Class Hridaya
Thankfulness Class Edun
Hope Class Toyosi
Reverence Class Daniel K
Perseverance Class  
Peace Class Ariana
Justice Class Toni

 

Class Dojo Stars  
Thankfulness Class Isabella
Hope Class Jessica, Aishat
Reverence Class Desire
Perseverance Class Ahmed
Peace Class Diaga
Justice Class Maka, Sultan

This week Justice Class achieved the Class of the week award with 139 point.

The highest scoring individuals this week were:

GOLD AWARD -  Diaga (Year 5), Maka and Sultan (Year 6 )

SILVER AWARD - Mercy (Year 6)

BRONZE AWARD - Ariana (Year 5)

Celebrating success for the week ending the 25th January

Highest Attendance: Justice Class

Highest Punctuality: Year 3

Mathletics Certificates: Temidayo (Year 3)

Values Certificates:  
  BJR Choir
Friendship Class Matthew
Thankfulness Class Elijah
Hope Class Kemisola
Reverence Class Sharion
Perseverance Class Busola, David K
Peace Class Semilore
Justice Class Kamuel, Bukunmi

 

Class Dojo Stars  
Thankfulness Class Olaluwa, Elijah, Moses
Hope Class Ese
Reverence Class Dinma
Perseverance Class Imisi, Iyin
Peace Class Diaga
Justice Class Tony, Maka

This week Hope Class achieved the Class of the week award with 164 point.

The highest scoring individuals this week were:

GOLD AWARD - Tony and Maka (Year 6 )

SILVER AWARD - Bukunmi (Year 6)

BRONZE AWARD 

Celebrating success for the week ending the 11th January

Highest Attendance: Justice Class

Highest Punctuality: Reception, Year 1

Mathletics Certificates: Aishat (Year 2)

Values Certificates:  
Friendship Class Lacey
Thankfulness Class David
Hope Class Summer
Reverence Class Aimua
Perseverance Class Sarah and Jonathan
Peace Class Ronney
Justice Class Ayodeji

 

Class Dojo Stars  
Thankfulness Class Moses and Osarenren
Hope Class Iyanuoluwa
Reverence Class Dinma
Perseverance Class Toni
Peace Class Joellen
Justice Class Kike

This week Peace Class achieved the Class of the week award with 167 point.

The highest scoring individuals this week were:

GOLD AWARD - Dinma (Year 3), Kike (Year 6)

SILVER AWARD - Joellen (Year 5)

BRONZE AWARD - Iyanuoluwa (Year 2), Ariana (Year 5)

Celebrating success for the week ending the 21st December

Highest Attendance: Perseverance Class

Highest Punctuality: Year 1, Year 2, Year 4, Year 6

Mathletics Certificates: Temidayo (Year 3)

Values Certificates:  
Friendship Class Nana
Thankfulness Class Moses
Hope Class Renee
Reverence Class Bella
Perseverance Class  
Peace Class Diaga
Justice Class Axelle-Marie

 

Class Dojo Stars  
Thankfulness Class Brielle, Harry, Joanna
Hope Class Ese
Reverence Class Leo
Perseverance Class Hamad
Peace Class Diaga
Justice Class Tony

This week Perseverance Class achieved the Class of the week award with 139 point.

The highest scoring individuals this week were:

GOLD AWARD - Hamad (Year 4)

SILVER AWARD - Diaga (Year 5), Tony (Year 6)

BRONZE AWARD - Ese (Year 2), Amara and David K (Year 4), Ariana (Year 5), Ayodeji and Dafe (Year 6)

Celebrating success for the week ending the 14th December

Highest Attendance: Friendship Class

Highest Punctuality: Year 3, Year 5, Year 6

Mathletics Certificates: Solomon (Reception)

Values Certificates:  
Friendship Class Friendship Class
Thankfulness Class Harry
Hope Class Daniela
Reverence Class Timi
Perseverance Class Osas
Peace Class Michelle
Justice Class  

 

Class Dojo Stars  
Thankfulness Class Brielle
Hope Class Bryson, Ese, Gianella
Reverence Class Samud
Perseverance Class Osas
Peace Class Jamila
Justice Class Bukunmi

This week Justice Class achieved the Class of the week award with 219 point.

The highest scoring individuals this week were:

GOLD AWARD - Bukunmi (Year 6)

SILVER AWARD - Osas (Year 4)

BRONZE AWARD - Maka and Kemuel (Year 6)

Celebrating success for the week ending the 7th December

Highest Attendance: Justice Class

Highest Punctuality: Hope, Perseverance, Peace

Mathletics Certificates: 

Values Certificates:  
Thankfulness Class  
Hope Class Ese
Reverence Class Samud
Perseverance Class Rachel
Peace Class Ariana
Justice Class  

 

Class Dojo Stars  
Thankfulness Class Kenan
Hope Class Ese
Reverence Class Michael
Perseverance Class Eniola
Peace Class Keyaan
Justice Class Fayo

This week Perseverance Class achieved the Class of the week award with 292 point.

The highest scoring individuals this week were:

GOLD AWARD - Eniola (Year 4)

SILVER AWARD - Fayo (Year 6)

BRONZE AWARD - Simi (Year 4)

Celebrating success for the week ending the 16th November

Highest Attendance: Peace Class

Highest Punctuality: Reception

Mathletics Certificates: Stephanie (Yr4) and Tania (Yr3)

Values Certificates:  
Thankfulness Class  
Hope Class Rosemary
Reverence Class Rupert and Isabella
Perseverance Class Stephanie
Peace Class  
Justice Class Daniel

 

Class Dojo Stars  
Thankfulness Class Michelle
Hope Class Ese
Reverence Class Isabella and Michael
Perseverance Class Alfie and Busola
Peace Class Elizabeth and Enoch
Justice Class Ejiro

This week Hope Class achieved the Class of the week award with 639 point.

The highest scoring individuals this week were:

GOLD AWARD - Ese (Year 2)

SILVER AWARD - Toiosi (Year 2)

BRONZE AWARD - Nosa (Year 2)

 

Celebrating success for the week ending the 21st September 2018

Highest Attendance: Hope Class

Highest Punctuality: Year 1

Mathletics Certificates: Stephanie (Yr4) and Tania (Yr3)

Values Certificates:  
Thankfulness Class  
Hope Class Jessica
Reverence Class Ebun
Perseverance Class Stephanie
Peace Class Lois
Justice Class Toyosi

 

Class Dojo Stars  
Thankfulness Class Ziva
Hope Class Gianella
Reverence Class Desire
Perseverance Class Jonathon
Peace Class Elizabeth
Justice Class Ejiro

This week Perseverance Class achieved the Class of the week award with 450 point.

The highest scoring individuals this week were:

GOLD AWARD - Ejiro (Year 6)

SILVER AWARD - Doreen and Toyosi (Year 6)

BRONZE AWARD - Jonathon (Year 4)

Celebrating success for the week ending the 14th September 2018

Highest Attendance: Hope Class

Highest Punctuality: Years 2, 3, 5 and 6

Values Certificates:  
Thankfulness Class Rosemary
Hope Class David
Reverence Class Sharion
Perseverance Class Tola and Amara
Peace Class Chanelle
Justice Class Kike

 

Class Dojo Stars  
Thankfulness Class Ziva
Hope Class Iyanouluwa
Reverence Class Aimua
Perseverance Class Tola 
Peace Class Lois
Justice Class Doreen

This week Perseverance Class achieved the Class of the week award with 614 point.

The highest scoring individuals this week were:

GOLD AWARD - Tola (Year 4)

SILVER AWARD - Amara (Year 4)

BRONZE AWARD - Toni (Year 4)

Page 1

No news stories have been added to this category yet.